Funkcjonariusz: platforma open source do szybkiej eksfiltracji danych z komputerów, serwerów, telefonów, tabletów, aparatów cyfrowych i innych urządzeń USB.

kontakt@funkcjonariusz.com

Nie mogę się dostać do menu rozruchowego ani ustawień UEFI na laptopie Asus 11. generacji

Laptopy Asus 11. generacji i nowsze (np. Asus x415, czy wiele modeli Asus ZenBook wyprodukowanych od roku 2020) ma domyślnie włączoną opcję "Fast boot", która uniemożliwia przejście do menu ustawień podczas startu.

Faza 1: wyłączenie "Fast boot" w Windows

Musisz zalogować się do Windows i przejść do Panelu sterowania (na tym etapie będziesz potrzebował uprawnień administratora):

Faza 2: wyłączenie "Fast Boot" i "Secure Boot Control" w UEFI

Uruchom ponownie laptopa, trzymając wciśnięty przycisk Esc. Następnie z menu wybierz ostatnią opcję, aby przejść do ustawień UEFI. Od tego momentu możesz skorzystać z tej instrukcji, od punktu 3.

Wciśnij F7, aby przejść do trybu Advanced:

Przejdź do zakładki Boot i wyłącz opcję "Fast Boot":

Przejdź do zakładki Security, a następnie na liście grup ustawień kliknij w "Secure Boot":

i wyłącz opcję "Secure Boot Control":

Teraz w zakładce Save & Exit możesz zapisać zmiany.

Faza 3: uruchomienie Funkcjonariusza

Uruchom ponownie laptopa, trzymając wciśnięty przycisk Esc. Następnie z menu wybierz swój dysk z Funkcjonariuszem - teraz już prawidłowo powinien wystartować niebieski ekran rozruchowy Kali Linuxa.

Faza 4: cofnięcie zmian

Gdy już skończysz pracę z Funkcjonariuszem, pamiętaj o przywróceniu poprzednich ustawień, co najmniej tych w UEFI - inaczej Windows nie będzie w stanie się uruchomić, a użytkownik zobaczy tylko ekran odzyskiwania z Bitlockera.

Na laptopie Asus 11. generacji, preinstalowany Windows 10/11 uruchamia się bez żadnych haseł, ale wg Funkcjonariusza dysk jest zaszyfrowany Bitlockerem

Problem jest bardzo podobny, jak w przypadku laptopów HP produkowanych co najmniej od 2019, z tym tylko, że w przypadku sprzętu Asusa nie musisz po drodze usuwać oprogramowania McAfee.

Dodatkowo, Windows 11 Home w trybie "S" synchronizuje klucz odzyskiwania Bitlocker z kontem Microsoft z opóźnieniem. Jest więc bardzo prawdopodobne, że na stronie z kluczami odzyskiwania nie znajdziesz tego laptopa, jeśli został uruchomiony dość niedawno. Jeśli tak się stanie, musisz pozyskać klucz odzyskiwania bezpośrednio z Windows, z Panelu sterowania - najprościej jest go wydrukować na pseudo-drukarkę "Microsoft Print to PDF":