Nowe modele komputerów HP (co najmniej od 2019), sprzedawane z preinstalowanym systemem Windows 10, mają też domyślnie włączone szyfrowanie dysku twardego w trybie bezhasłowym (klucz do dysku znajduje się w module TPM 2.0). Więc Windows uruchamia się z dysku wewnętrznego bez pytania o hasło, ale już przy próbie uruchomienia innego systemu z dysku zewnętrznego, partycje Windows są zaszyfrowane.
Rozwiązanie: zdobądź klucz odzyskiwania Bitlocker i wgraj go na dysk z Funkcjonariuszem (najlepiej od razu jako klucz przypisany do konkretnego dysku):
Windows 10 Pro - jest na to 5 sposobów (konto Microsoft, wydruk, zapis na lokalny dysk inny niż C:, konto Azure Active Directory, lub lokalne Active Directory), szczegóły znajdziesz w tym artykule.
Windows 10 Home używa nieco uproszczonej i okrojonej funkcjonalnie wersji Bitlockera (oficjalnie nie nazywając go Bitlockerem, a po prostu szyfrowaniem dysku). Wersja ta synchronizuje klucze odzyskiwania tylko z kontem Microsoft (znajdziesz klucz pod tym adresem) - mechanizm ten jednak wymaga do poprawnego działania, aby pierwsze logowanie na nowo uruchomionym komputerze było wykonane właśnie na konto Microsoft. Jeśli konfigurując nowy komputer pominiesz konfigurację Wi-fi i wymusisz utworzenie konta lokalnego Windows, synchronizacja klucza odzyskiwania nie będzie działać i nie da się jej naprawić bez ponownego zaszyfrowania dysku (patrz niżej).
Po zaistnieniu powyższych warunków, szyfrowanie dysku nadal działa, tylko klucz odzyskiwania nie jest zapisywany nigdzie poza samym komputerem. Awaria, programowe wyczyszczenie lub fizyczna wymiana modułu TPM na takim komputerze są równoznaczne z nieodwracalną utratą danych.
Po zalogowaniu po raz pierwszy na konto lokalne Windows:
Pamiętaj, aby po każdym restarcie i zalogowaniu, trzymać komputer włączony przez co najmniej 5 minut przed kolejnym restartem.
Szyfrowanie dysku nie jest robione fabrycznie (dysk świeżo po instalacji nie jest jeszcze zaszyfrowany), ale jest wymuszane przez konfigurację wgraną przez producenta - więc gdy rozszyfrujesz dysk i rozwiążesz problem, szyfrowanie samo rozpocznie się na nowo. Jeśli chcesz zrezygnować z szyfrowania, sformatuj dysk i zainstaluj (całkiem od zera, nie jako upgrade) zwykłą wersję Windows 10 (bez dodatków od HP).
Spróbuj użyć narzędzia Surface BitLocker Protector Check - pozwala ono uzyskać klucz odzyskiwania i naprawić problemy z szyfrowaniem.
Zostało jednak stworzone dla urządzeń Surface Book i współpracuje tylko z modułami TPM 2.0 od niektórych producentów. Nie ma więc pewności, czy zadziała na Twoim komputerze - warto jednak sprawdzić.
Możesz wykonać upgrade wersji systemu z Home do Pro, kupując klucz przez Windows Store. Po wykonaniu tego upgrade, będziesz mieć dostępne wszystkie opcje Bitlockera, w tym wydruk klucza odzyskiwania, czy możliwość zapisania go do pliku.
Wadą jest konieczność zakupu właśnie przez Windows Store, gdzie mocno przepłacisz. Natomiast próba wpisania innego klucza produktu dla Windows w wersji Pro nie pomoże - komputery z tej serii mają zaszytą aktywację Windows w ustawieniach UEFI i nie da się jej zmienić bez całkowitej reinstalacji systemu (a tym samym utraty dotychczasowych danych).