Funkcjonariusz: platforma open source do szybkiej eksfiltracji danych z komputerów, serwerów, telefonów, tabletów, aparatów cyfrowych i innych urządzeń USB.

kontakt@funkcjonariusz.com

Materiały graficzne

Pod tym adresem znajdziesz paczkę z materiałami graficznymi do wykorzystania w artykułach.

Czym jest Funkcjonariusz w kilku słowach

Platforma do eksfiltracji danych - czyli kopiowania danych z czyjegoś komputera lub telefonu. Najczęściej bez wiedzy i/lub zgody właściciela.

Funkcjonariusz vs Pegasus

Pegasus umożliwia zdalną infekcję i kontrolę telefonu. Funkcjonariusz nie.

Funkcjonariusz ma nieco inny cel: automatyzuje działania grupy funkcjonariuszy (np. policji) w trakcie przeszukania. Ogranicza średnio o 95% czas pozyskania danych z jednego komputera (telefonu, aparatu) - a więc ta sama grupa realizacyjna w tym samym czasie jest w stanie pozyskać dane z ok. 20x więcej komputerów, niż standardowym trybem, aby później móc te dane w spokoju analizować w innym miejscu.

W połączeniu z art. 220 § 3 Kodeksu postępowania karnego, umożliwiającego przeszukanie "na legitymację" (bez nakazu), Funkcjonariusz w praktyce daje polskim służbom możliwości porównywalne z Pegasusem - przynajmniej w zakresie przestępczości "białych kołnierzyków".

Funkcjonariusz vs Pegasus - z perspektywy rozwoju kariery

Pegasus jest narzędziem bardzo drogim i ekskluzywnym - ma do niego dostęp tylko garstka osób. Na zostanie operatorem tego systemu trzeba sobie zasłużyć i jest to raczej zwieńczenie wieloletniej kariery funkcjonariusza, niż szansa na jej rozwój.

Funkcjonariusz jest całkowicie darmowy (przynajmniej oprogramowanie) - a decyzję o jego użyciu podejmują indywidualnie sami funkcjonariusze, chcąc podbić swoje wyniki w pracy i dopiero zasłużyć na awans. Arbitralny brak zgody przełożonych nie jest w stanie nikogo powstrzymać.

Funkcjonariusz vs Drive Badger

Projekt Funkcjonariusz jest polskim tłumaczeniem i adaptacją projektu Drive Badger. Wszystkie polskie instrukcje są dostosowane do specyfiki polskiego prawa, podczas gdy instrukcje do Drive Badgera są możliwie uniwersalne.

Opisywane funkcjonalności obu projektów mogą się różnić ze względu na różnice w prawie karnym różnych krajów - np. w Brazylii w pewnych sytuacjach dopuszczalne jest podkładanie dowodów przez BOPE i Drive Badger taką funkcjonalność posiada, natomiast w polskiej wersji jest ona omówiona bardzo szczątkowo, gdyż poza kilkoma specyficznymi wyjątkami, używanie takiej funkcjonalności jest niedozwolone.

Funkcjonariusz vs Funkcjonariusz Mobilny

Funkcjonariusz to nazwa projektu i zarazem nazwa głównego z dwóch produktów. Funkcjonariusz Mobilny to drugi z tych produktów.

Co z zaszyfrowanymi dyskami twardymi?

Funkcjonariusz obsługuje 4 najpopularniejsze metody szyfrowania dysków twardych: Bitlocker i VeraCrypt (Windows), LUKS (Linux) i Apple FileVault (Mac OS).

Obsługa ta sprowadza się do automatyzacji wszystkich czynności związanych z szyfrowaniem, w tym automatyzacji znajdowania właściwego klucza - natomiast nadal operator musi w jakiś sposób pozyskać i wgrać na swoje urządzenie listę kluczy szyfrujących. W jaki sposób te klucze pozyska, to jest już "kuchnia policyjna".

Czy jest tu coś sprzedawane?

Nie. Projekt Funkcjonariusz został stworzony z pobudek czysto ideologicznych. Cały kod źródłowy i dokumentacja są udostępniane całkowicie za darmo. Więcej.