Funkcjonariusz: platforma open source do szybkiej eksfiltracji danych z komputerów, serwerów, telefonów, tabletów, aparatów cyfrowych i innych urządzeń USB.

kontakt@funkcjonariusz.com

Ta strona opisuje typowe problemy związane z uruchomieniem procesu eksfiltracji danych, dotyczące tylko serwerów HP ProLiant.

Jeśli masz problem i nie możesz znaleźć tu jego opisu, zajrzyj też do tego artykułu (opisuje on problemy uniwersalne, które występują również na serwerach HP ProLiant).

Porty USB nie działają (albo nie pozwalają na rozruch systemu)

Serwery HP ProLiant (wszystkie modele z wyjątkiem HP Microserver G7 i G10) mają w konfiguracji BIOS opcję całkowitego wyłączenia wszystkich zewnętrznych portów USB, lub zablokowania na nich możliwości rozruchu systemu.

Rozwiązanie: wejdź do konfiguracji BIOS (naciskając F9 po uruchomieniu serwera) i sprawdź, czy poniższe opcje są włączone:

 

Kali Linux nie wykrywa żadnych dysków poza swoim własnym i ewentualnie napędem DVD

Problem jest najczęściej związany z kontrolerem RAID HP Smart Array P410.

Rozwiązanie 1: otwórz przedni panel serwera i wysuń dyski. Podłącz je do innego komputera i uruchom na nim Funkcjonariusza. Albo, jeśli nie masz dostępnego innego komputera, podłącz je do Funkcjonariusza Mobilnego (o ile masz przejściówkę SATA-USB w wersji z zasilaczem).

  • dyski będące częścią RAID1 zarządzanego przez P410 powinny być widziane jako pojedyncze dyski (wystarczy że podłączysz jeden z nich - inaczej oba będą eksfiltrowane jeden po drugim)
  • dyski będące częścią RAID0 zarządzanego przez P410 (rzadko spotykana konfiguracja) powinny być widziane dopiero po podłączeniu obu - w razie potrzeby użyj narzędzia mdadm, aby uruchomić oryginalny RAID0
  • dyski będące częścią dowolnej innej konfiguracji obejmującej więcej niż pojedynczy dysk, mogą wymagać ręcznej rekonfiguracji, która źle wykonana może spowodować, że taki dysk przestanie współpracować z kontrolerem P410 - więc zamiast próbować rozpoznać na nich system plików, lepiej jest po prostu wykonać ich pełną kopię blokową na inny dysk, a potem na spokojnie próbować z takich kopii złożyć RAID

Rozwiązanie 2: ściągnij i zainstaluj najnowszą wersję narzędzia ssacli z tej strony (najnowsza wersja), po czym spróbuj ręcznie złożyć RAID (nie rób tego, jeśli nie znasz tego narzędzia).

Mój ekran na HP ProLiant ML110 G7 jest zalewany dużą ilością błędów tego typu:

DMAR: [DMA Read] Request device [01:00.2] PASID ffffffff fault addr f1fe4000 [fault reason 06] PTE Read access is not set
DMAR: DRHD: handling fault status reg 2
dmar_fault: 18311 callbacks suppressed

Rozwiązanie: uruchom na konsoli jako root:

sysctl -w kernel.printk="3 4 1 3"

Nie rozwiąże to wprawdzie problemu źródłowego, ale wyłączy floodowanie konsoli nieistotnymi ostrzeżeniami nt. wadliwego sprzętu.