Funkcjonariusz: platforma open source do szybkiej eksfiltracji danych z komputerów, serwerów, telefonów, tabletów, aparatów cyfrowych i innych urządzeń USB.

kontakt@funkcjonariusz.com

Ta strona opisuje typowe problemy związane z uruchomieniem procesu eksfiltracji danych, dotyczące tylko sprzętu MSI (głównie laptopów).

Jeśli masz problem i nie możesz znaleźć tu jego opisu, zajrzyj też do tego artykułu (opisuje on problemy uniwersalne, które występują również na sprzęcie MSI).

Laptop/komputer MSI nie pokazuje dysku z Funkcjonariuszem w boot menu

Przejdź do konfiguracji UEFI i sprawdź, czy z tego poziomu Twój dysk jest wykrywany. Jeśli nie, sprawdź dysk i kabel (np. z innym komputerem).

W przeciwieństwie do większości komputerów, komputery MSI w menu rozruchowym wyświetlają tylko urządzenia kompatybilne z UEFI, oraz posiadające rekord rozruchowy (a więc takie, z których najprawdopodobniej da się uruchomić system po ich wybraniu).

Rozwiązanie: spróbuj w konfiguracji UEFI wyłączyć Secure Boot i przełączyć się na tryb Legacy. Pamiętaj, aby po zakończeniu eksfiltracji przywrócić na komputerze poprzednie ustawienia UEFI.

Funkcjonariusz działa bardzo powoli albo w ogóle się zatrzymuje na:

  • komunikacie ISOLINUX 6.04 na czarnym ekranie
  • setkach błędów uas_eb_abort_handler przy próbie uruchomienia jądra Linuxa
  • wielu różnych błędach podczas startu, sygnalizujących problem z dyskiem twardym

Niektóre modele laptopów MSI, np. MSI GL75, mają problem z działaniem portów USB po prawej stronie obudowy (po stronie złącza zasilania). Porty te w systemie Linux nie działają poprawnie z urządzeniami klasy USB Mass Storage w trybie UASP.

Rozwiązanie: przełącz dysk z Funkcjonariuszem do jednego z portów po lewej stronie obudowy (MSI GL75 powinien mieć po lewej stronie 1 port USB 3.0 i 1 port USB-C).