Funkcjonariusz: platforma open source do szybkiej eksfiltracji danych z komputerów, serwerów, telefonów, tabletów, aparatów cyfrowych i innych urządzeń USB.

kontakt@funkcjonariusz.com

Ta strona opisuje typowe problemy związane z uruchomieniem procesu eksfiltracji danych, dotyczące tylko sprzętu Dell (głównie laptopów i serwerów).

Jeśli masz problem i nie możesz znaleźć tu jego opisu, zajrzyj też do tego artykułu (opisuje on problemy uniwersalne, które występują również na sprzęcie Dell).

Dell OptiPlex USFF nie uruchamia się

Niektóre modele komputerów Dell OptiPlex w obudowach USFF (tych najmniejszych, z zewnętrznym zasilaczem; głównie dotyczy to modeli z procesorami Core 2 Duo, np. OptiPlex 780 USFF) mają problem z prawidłowym rozpoznaniem napędów w fazie uruchamiania BIOS, jeśli porty USB są zbyt mocno obciążone zasilaniem podłączonych urządzeń. W efekcie komputer zawiesza się tuż przed uruchomieniem dysków twardych i rozruchem. Problem przestaje występować po odłączeniu nadmiarowych urządzeń USB.

Możliwe rozwiązania:

  • unikaj podłączania do modeli USFF niepotrzebnych urządzeń USB nie posiadających własnego zasilania (np. lampki, wentylatory, ładowanie power banków i telefonów itp.)
  • używaj hubów USB z własnym zasilaniem
  • jeśli już musisz coś podłączyć, używaj złącz z tyłu obudowy (te z przodu zdają się być bardziej wrażliwe)
  • jeśli powyższe rozwiązania nie wystarczą:
    • przejściowo, przy każdym rozruchu odłączaj wszystkie urządzenia (włącznie z klawiaturą) i podłączaj je ponownie, gdy już system zdoła wystartować
    • docelowo, zanieś ten komputer do serwisu celem wymiany kondensatorów na płycie głównej (a najlepiej rozważ wymianę całej maszyny na nowszą i o wiele wydajniejszą, bo ten problem pojawia się najczęściej po wieloletnim przebiegu)

Problemy z 32-bitową wersją Kali Linux

Niektóre wersje serwerów Dell PowerEdge z wczesną wersją UEFI (modele z 2013 i wcześniejsze) nie działają prawidłowo 32-bitowej wersji Kali Linuxa.

Rozwiązanie: przygotowując się do ataku, wyposaż się w co najmniej 2 dyski z Funkcjonariuszem: wersję 32-bitową i 64-bitową.

Kali Linux pokazuje czarny ekran i się zawiesza

Cały ekran jest czarny i w ogóle nie pokazuje się niebieskie menu takie jak pokazane niżej.

W przypadku sprzętu Della, problem też dotyczy głównie komputerów stacjonarnym z układami graficznymi Radeon, w kombinacji z niektórymi typami monitorów. Zobacz opis tego problemu.

Kali Linux pokazuje czarną ramkę na tle menu rozruchowego i się zawiesza

Ten błąd jest bardzo często mylony z poprzednim. W tym przypadku, niebieskie menu rozruchowe zostało poprawnie wyświetlone po starcie komputera, a użytkownik może za pomocą kursorów zmieniać aktywną pozycję. Jednak w momencie gdy spróbuje którąkolwiek pozycję faktycznie uruchomić, komputer zawiesza się.

Problem występuje tylko na modelach z UEFI i 64-bitowym procesorem.

Rozwiązania:

  • przygotowując się do ataku, wyposaż się w co najmniej 2 dyski z Funkcjonariuszem: wersję 32-bitową i 64-bitową
  • spróbuj w konfiguracji UEFI wyłączyć Secure Boot i przełączyć się na tryb Legacy (sprawdź go na obu wersjach)

Pamiętaj, aby po zakończeniu eksfiltracji przywrócić na komputerze poprzednie ustawienia UEFI.

Pen drive'y Kingston DataTraveler G3/G4 nie pozwalają na rozruch systemu na serwerze Dell PowerEdge

Niektóre modele serwerów Dell PowerEdge (co najmniej linie T- i R-) nie rozpoznają pen drive'ów Kingston DataTraveler G3/G4 i nie pozwalają na rozruch z nich systemu, nawet w trybie USB 2.0.

Rozwiązanie: zamiast nich użyj któregoś z polecanych modeli (przy okazji rozważ zmianę pen drive'a na dużo wydajniejszy dysk zewnętrzny USB).