Funkcjonariusz to platforma do ukrytej eksfiltracji danych - czyli do kopiowania danych z czyjegoś komputera lub telefonu na Twoje urządzenie USB. Najczęściej bez wiedzy i/lub zgody właściciela, w dyskretny sposób.
Z przyczyn technicznych, projekt Funkcjonariusz jest podzielony na 2 osobne produkty - współdzielące ten sam kod źródłowy, te same mechanizmy konfiguracyjne i dodatki, ale uruchamiane w inny sposób:
Jest instalowany na Twoim dysku USB i jest nakładką na Kali Linuxa (tj. dystrybucję Linuxa służącą do testów bezpieczeństwa IT). Narzędzie to, po uruchomieniu na komputerze ofiary, wykrywa dyski twarde i inne potencjalne źródła danych, po czym automatycznie zaczyna kopiować z nich dane na Twój dysk USB.
Dla Twojego bezpieczeństwa, Funkcjonariusz uruchamia się dopiero po manualnym wyborze trybu "Live USB Persistence" lub "Live USB Encrypted Persistence" w menu startowym Kali Linuxa. W przypadku braku wyboru, uruchomi się standardowy Kali Linux Live, bez dostępu do partycji z eksfiltrowanymi danymi.
Jest instalowany na Twoim komputerze (może to być komputer stacjonarny, laptop, albo nawet Raspberry Pi) i jest nakładką na Debiana, Ubuntu, Raspbiana lub Kali Linuxa. Przygotowany w ten sposób komputer rozpoznaje podłączane:
Urządzenia mobilne (wszystkich marek i modeli, które wymieniają dane z komputerem przez złącze USB, za pośrednictwem protokołów MTP lub PTP):
Urządzenia USB klasy Mass Storage:
po czym automatycznie zaczyna kopiować z nich dane na Twój dysk USB albo na wewnętrzną kartę pamięci.
Funkcjonariusz Mobilny w przeciwieństwie do Funkcjonariusza nie potrzebuje do uruchomienia ekranu ani klawiatury. Działa bowiem w trybie "headless", a o tym, co się aktualnie dzieje na komputerze, informuje za pomocą zewnętrznego wyświetlacza (jednego z wielu modeli, dopasowanego do wybranej obudowy).